Založ si blog

Danajský dar Igora Matoviča pre samosprávy

Netajím sa tým, že život v priestore, kde žijem, teda v meste Senica ma zaujíma. Neviem byť ľahostajný k tomu, čo sa deje v mojom bezprostrednom okolí. Neviem sa však tiež len tak pozerať  na dianie za „chotárom“, ktoré zásadne ovplyvní naše každodenné fungovanie. Tým mam práve teraz na mysli prelomenie veta prezidentky poslancami NR SR, ktorým 77 poslancov ohrozilo stabilný život v regiónoch.

Možno sa pýtate prečo píšem o tejto téme a prečo v súvislosti so Senicou. Ak ste zachytili argumenty zástupcov samospráv, ktorými vysvetľovali Ministerstvu financií SR, členom vlády, ale aj v Národnej rade, prečo je podľa nich daňový bonus pre samosprávu doslova likvidačný, tak viete, že rozhodnutie, ktoré je dnes už faktom, môže zo starostov, primátorov a županov urobiť údržbárov. Niektoré mestá a obce možno pôjdu do nútenej správy. Vytvorila sa ekonomická priepasť, na okraj ktorej posunuli parlamentní poslanci mestá, obce a aj samosprávne kraje a bude len na šikovnosti ich vedení, či sa tam aj udržia, alebo spadnú dolu. V tomto kontexte sa skloňuje číslo 500 – 500 miest a obcí má šancu skončiť v nútenej správe.

A toto je ten moment, kde som obrazne povedané, zodvihol obočie. Sledujúc zručnosti, či skôr nezručnosti vedenia mesta Senica, čoho dôkazom je okrem iného aj nedávna diskusia o územnom pláne Senice a to všetko čo tam odznelo, začínam mať o kvalitu života v našom meste obavu. Je preto veľmi aktuálne, začať sa verejne pýtať, aké plány má mesto pre najbližšiu, ale aj vzdialenejšiu budúcnosť, aké programy chce realizovať, aké zdroje na stránke príjmu a naopak aké náklady na strane výdavkov mesto má a čo s tým dá robiť. O tomto všetkom vieme my Seničania veľmi málo. Je zarážajúce, ako sa mesto vyľudňuje, ako si kľučky na úradoch podávajú developeri, ako sa im vychádza v ústrety a pritom ani tak primárne veci, ako podpora športu, kultúry či mladých rodín a seniorov idú v Senici od deviatich k piatim.

Preto chcem veriť, že katastrofické scenáre, ktoré verejne načrtol napríklad ZMOS v súvislosti s týmto schváleným návrhom sa nenaplnia. Myslím si, že nám na malú miestnu katastrofu aktuálne postačí vedenie mesta, ktoré máme.

Pani prezidentka, ktorej veto poslanci dnes prelomili už avizovala, že sa obráti na Ústavný súd. Verím v jej slová, že ten návrh podá. A tiež verím, že sudcovia rozhodnú správne – pretože daňový bonus rodinám oveľa berie, ako dáva. Ak sa pýtate prečo – tu je odpoveď: ochudobnená samospráva bude musieť zvyšovať miestne poplatky a dane. Čím menej manažérsky schopné vedenie mesta – tým väčšie poplatky a dane to budú.

Sankcie môžu pomôcť Seničanom

04.07.2022

Pred nedávnom som písal blog o tom, ako primátor mesta Senica berie prácu našim a dáva ju cudzím. Cudzím, teda Žilinčanom. To som ešte vtedy nevedel, čo viem dnes. A to, že táto excelentná zmluva, ktorú primátor podpísal a ktorá je podľa neho pre mesto jeden z najlepších kontraktov, aký mohol on podpísať, príčinou toho, že 10 Seničanov prišlo [...]

Je u nás zakázané hovoriť pravdu?

01.07.2022

„Štyri mesiace pred voľbami zrazu prichádza „náhodné” kritizovanie všetkého, čo sa urobilo a samozrejme so silnou dávkou poloprávd až klamstiev. Umelo sa vytvárajú problémy, ktoré účelovo znervózňujú obyvateľov.“ Takto sa rozľútostil primátor Senice pred pár dňami na svojom fejsbúkovom profile. Vôbec to neberiem osobne – naopak. Viem však, že píše [...]

Keď berieme prácu „našim“ a dávame ju cudzím

26.06.2022

Ak mám byť priamy, ale za to slušný, tak postoj primátora Senice v téme o ktorej idem písať, je macošský. Správa sa totiž macošsky k vlastným obyvateľom, lebo mesto Senica berie prácu nám domácim Seničanom a dáva ju Žilinčanom. Koľko „slávy“ to bolo, keď sa začala aktuálna sezóna kosenia a orezávania. Veľké očakávania, vznešené predpoklady [...]

Petr Pavel

Inaugurácia Pavla bude 9. marca, čaká na telefonát od Zemana

01.02.2023 23:01

Exkluzívne Aktualizujeme Blesková správa Sledujeme online Odporúčame Vieme prví Recenzia Naši a svetoví Novozvolený prezident uviedol, že v hre sú aj pozvánky pre zahraničných hostí.

Zuzana Čaputová

Vymení Prezidentský palác za Brusel? Politico spomína Čaputovú ako kandidátku na šéfku NATO

01.02.2023 21:08

Rešpektovaný bruselský web zhrnul menoslov kandidátov do troch úrovní.

smer, diplomati

Fico opäť vytiahol ohýbanie demokracie. Briti: Šírite dezinformácie o vojne

01.02.2023 19:55

Vláda chce vládnuť v demisii takmer celý rok a pritom by chcela pozatvárať celú opozíciu, tvrdí Smer.

Kristián Čekovský, Ján Budaj, OĽaNO, platforma

Budajov súhlas so spoluprácou s ŠtB je morálny poklesok. Neznamená to však nutne, že aj udával

01.02.2023 18:13

„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.

Adam Jakubáč

Zaujímam sa o to kde žijem a ako žijem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 11563x
Priemerná čítanosť článkov: 2891x

Autor blogu

Kategórie