Založ si blog

Sankcie môžu pomôcť Seničanom

Pred nedávnom som písal blog o tom, ako primátor mesta Senica berie prácu našim a dáva ju cudzím. Cudzím, teda Žilinčanom. To som ešte vtedy nevedel, čo viem dnes. A to, že táto excelentná zmluva, ktorú primátor podpísal a ktorá je podľa neho pre mesto jeden z najlepších kontraktov, aký mohol on podpísať, príčinou toho, že 10 Seničanov prišlo prácu. 

Možno si poviete 10, čo to je. Ale pre mňa je to 10 životných príbehov. Desať rodín, ktoré zrazu v tomto čase, kedy neistota je bežnejšia ako ranná rosa, stratili príjem. Ten im zobrala

super zmluva, vraj šetriaca pár tisíc euro pre mesto Senica. Naozaj? Nezabudol nám pán primátor, ako je to už jeho zvykom, povedať aj niečo viac k tomuto celému podivuhodnému vzťahu s firmou zo Žiliny? 

Tak čítajte a obraz si urobíte sami. Firma, ktorá touto novou zmluvou prebrala rolu kosenia v Senici, je vlastne sociálny podnik. To je taká forma podnikania, že pri zamestnávaní pracovníkov na túto prácu ešte dostávate aj dotácie. Ak ma matematika a ekonomická vedomosť neklame, tak firmička z krajského mesta inkasuje hneď dva razy. Prvá dávka euričiek prichádza z našich peňaženiek, Seničania – z mestského rozpočtu, na základe zmluvy a druhá kôpka bankoviek sa pritúla podľa pravidiel Zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch vo forme odstupňovanej priamej a nepriamej formy podpory. 

Podľa mňa skvelý model fungovania, čo poviete? Akurát, že na náš úkor – zrušili sme činnosť mestského podniku, pripravili o zamestnanie 10 už spomínaných Seničanov a.. ..a ešte si to aj môžeme všetko zaplatiť, keď príde na stôl faktúra za služby. Ozaj, služby! Ale aké? Takmer každý v meste hromží, pretože nie je pokosené. Tam kde je, zostáva neporiadok, že radšej ani kosiť nemuseli… 

Zamyslel som sa nad tým, prečo, ak mám kosiť v meste trávniky, nekosím. A tak som si v centrálnom registri zmlúv našiel predmetnú zmluvu a dal som sa do čítania. Dúfajúc, že na niečo prídem. A prišiel som! A nie na hocičo! Už presne viem, prečo kosenie v meste nestíhajú. Zo zmluvy totiž vyplýva, že firma, ktorá má kosiť trávu, má zároveň zabezpečovať marketingové a komunikačné aktivity. Aj vy sa  pýtate, aký to má zmysel? Aj ja. „Odborníci“ na kosenie, ktorých však kosenie nijako nebaví, majú ešte aj prednášať o zeleni v meste, o tom, ako ju chrániť. Ale ako to zvládnu, keď oni samotní, chlapci zo Žiliny, v ťažkých veľkých terénnych autách Nissan pickup brázdia krížom-krážom po našej senickej zeleni. 

Celé mi to nesedí. Ešte raz sa vrátim k tej matematike. Sociálny podnik dodá ľudí, ktorých má hradených z extra zdrojov podľa zákona. Robia to na základe tendra, kde dali sumu len o pár tisíc eur nižšiu, ako naše technické služby. Takže pár tisíc je doma v kamarátskej firme. A ako čerešničky na torte tu máme zazmluvnené marketingové aktivity, čiže reklamu na náš spriaznený web a „drobné“ službičky typu besiedka o prírode a rozumy o ochrane prírody. Len preboha zalepte občanovi oči, aby nevidel ten tunel ako do Kunova.

Záverom tu mám jednu výzvu primátorovi. Keď už sme svedkami tejto katastrofy pri starostlivosti o našu mestskú zeleň – začnem neodborným kosením s nízkou výškou a teda s následným schnutím trávnikov, cez nešetrné kosenie okolo stromov, ktoré zostávajú po tejto partičke zo Žiliny doslova doráňané, trávu a nečistoty ani náhodou nevyhrabávajú, o orezoch kríkov a živých plotov môžeme len snívať, až po fakt, že netušíme, kde končí pokosená tráva, ktorú nakladajú do áut a odvážajú nik nevie kam, tak využite ustanovenia tohto „nadmieru výhodného“ kontraktu a začnite tejto firme udeľovať sankčné pokuty. Máte za čo – nezvládajú termíny a aj kvalita je katastrofálna. A to, čo vyberiete na sankčných pokutách, dajte tým 10 rodinám, ktoré táto zmluva pripravila o príjem. V tejto dobe inflácie, zdražovania, narastajúcich úrokoch na hypotékach, o cenách potravín ani nehovorím, si to za svoju dlhoročnú a poctivú prácu u nás doma v Senici zaslúžia.

Je u nás zakázané hovoriť pravdu?

01.07.2022

„Štyri mesiace pred voľbami zrazu prichádza „náhodné” kritizovanie všetkého, čo sa urobilo a samozrejme so silnou dávkou poloprávd až klamstiev. Umelo sa vytvárajú problémy, ktoré účelovo znervózňujú obyvateľov.“ Takto sa rozľútostil primátor Senice pred pár dňami na svojom fejsbúkovom profile. Vôbec to neberiem osobne – naopak. Viem však, že píše [...]

Keď berieme prácu „našim“ a dávame ju cudzím

26.06.2022

Ak mám byť priamy, ale za to slušný, tak postoj primátora Senice v téme o ktorej idem písať, je macošský. Správa sa totiž macošsky k vlastným obyvateľom, lebo mesto Senica berie prácu nám domácim Seničanom a dáva ju Žilinčanom. Koľko „slávy“ to bolo, keď sa začala aktuálna sezóna kosenia a orezávania. Veľké očakávania, vznešené predpoklady [...]

Danajský dar Igora Matoviča pre samosprávy

24.06.2022

Netajím sa tým, že život v priestore, kde žijem, teda v meste Senica ma zaujíma. Neviem byť ľahostajný k tomu, čo sa deje v mojom bezprostrednom okolí. Neviem sa však tiež len tak pozerať na dianie za „chotárom“, ktoré zásadne ovplyvní naše každodenné fungovanie. Tým mam práve teraz na mysli prelomenie veta prezidentky poslancami NR SR, ktorým 77 poslancov [...]

Pápež František

Za uzdravenie Fica sa modlí aj pápež, poslal list Čaputovej

17.05.2024 21:49

Pápež František zaslal v súvislosti s atentátom na slovenského premiéra Roberta Fica list prezidentke Zuzane Čaputovej.

Robert Kaliňák, odkaz

Kaliňák: Vykreslili ste Fica ako zlo, takto to dopadlo. Očakávame jedno úprimné prepáčte

17.05.2024 19:11

Spoločenský zmier sa nedá postaviť na falošnej politickej korektnosti, uviedol Robert Kaliňák. Žiada od tých, ktorí vykreslili Fica ako zlo, jedno úprimné prepáčte.

kosovo nato

Baerbocková: Kosovo patrí do Rady Európy. Srbsko v takom prípade hrozí odchodom

17.05.2024 18:25

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok vyzvala lídrov Kosova, aby čo najskoršie splnili podmienky na prijatie do Rady Európy.

Izrael, Haag

Izrael v Haagu: Vojna v Gaze je tragická, nejde však o genocídu

17.05.2024 16:44

Izrael tak reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky, ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu.

Adam Jakubáč

Zaujímam sa o to kde žijem a ako žijem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 13424x
Priemerná čítanosť článkov: 3356x

Autor blogu

Kategórie